Jakie są typowe objawy zapalenia zatok?
Zwykłego kataru i zapalenia zatok przynosowych zwykle nie jesteśmy w stanie odróżnić jedynie na podstawie objawów. Jest tak, ponieważ zapalenie zatok przynosowych zwykle występuje razem z katarem (nieżytem nosa). W medycynie określa się to jako ostre zapalenie zatok przynosowych lub zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Pacjenci często skarżą się na:
- Zatkany nos
- Katar
- Ograniczoną zdolność oddychania przez nos i osłabiony węch
- Ogólne złe samopoczucie
- Ból głowy
- Ucisk w twarzy wywołujący ból, który nasila się przy schylaniu
Umiejscowienie bólu wywołanego uciskiem często pozwala określić, w których zatokach rozwinął się stan zapalny wywołany przeziębieniem. Na przykład ból w okolicy czoła i oczu sugeruje zapalenie zatok czołowych. Ból skupiony wokół szczęki lub policzków oznacza prawdopodobnie zapalenie zatok szczękowych. Objawy można łatwo pomylić z bólem zęba. Najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem zatok szczękowych i czołowych.
Przebieg zapalenia zatok
Nos i zatoki przynosowe połączone są wąskimi kanałami łączącymi, zwanymi ujściami. W przypadku zapalenia błony śluzowej nosa infekcja może przejść przez ujścia do zatok przynosowych i spowodować zapalenie zatok. Obecnie zakłada się, że każda infekcja błony śluzowej nosa w pewnym stopniu rozprzestrzeni się na zatoki przynosowe.
Zapalenie zatok może dotknąć wszystkich zatok. Zatoki są to jamy w czaszce wyścielone błoną śluzową. Istnieją cztery rodzaje zatok. Idąc od góry, są to: zatoki czołowe, zatoki sitowe, zatoki klinowe i zatoki szczękowe.
Zapalenie zatok a nieżyt nosa
Zapalenie zatok objawia się nasilonymi bólami głowy oraz uczuciem ucisku w zatokach przynosowych.
Rozwój choroby
Infekcja błony śluzowej nosa rozprzestrzenia się do zatok przez ujścia.
Leczenie
Leki ze składnikiem obkurczającym naczynia krwionośne, np. chlorowodorek pseudoefedryny mają działanie udrażniające nos i zatoki. Lekiem takim jest Aspirin® Complex Zatoki.
Domowe sposoby
Inhalacja parowa oraz stosowanie światła podczerwonego mogą pomóc złagodzić zapalenie zatok.
Leczenie zapalenia zatok oraz domowe sposoby na zatoki
Zatoki zablokowane przez stan zapalny wymagają przede wszystkim leczenia pomagającego zmniejszyć obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych. Dzięki temu łatwiej będzie można pozbyć się wydzieliny, co wpłynie na lepszą wentylację zatok przynosowych.
Do leczenia zapalenia zatok stosuje się m.in. leki zawierające chlorowodorek pseudoefedryny, który zwęża naczynia krwionośne. Substancja ta działa obkurczająco na błonę śluzową nosa, zatoki przynosowe oraz ujścia, do których trudno jest dotrzeć zwykłym sprayom do nosa. Umożliwia to lepsze odprowadzanie nagromadzonej wydzieliny oraz zmniejsza uczucie ucisku. Chlorowodorek pseudoefedryny zawarty jest m.in. w Aspirin® Complex Zatoki. Lek ten zawiera dodatkowo kwas acetylosalicylowy, który łagodzi ból głowy oraz działa przeciwzapalnie.
Poza lekami, skuteczna w złagodzeniu objawów zapalenia zatok jest również inhalacja parowa, która pomaga także zwalczyć katar i kaszel. Dla wielu pacjentów przyjemne jest również stosowanie światła podczerwonego, choć dowody na jego skuteczność nie są jednoznaczne. Dodatkowo także nieznaczny wzrost wilgotności w pomieszczeniu pomaga upłynnić lepką wydzielinę i zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu śluzówki.
Ogólne informacje na temat produktów Aspirin®
Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?
Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.