
6x szybsze uwalnianie i 2,5x szybsze wchłanianie2,3
Aby postawić właściwą diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie, należy określić prawdopodobne przyczyny bólu głowy. Mogą one obejmować wiele czynników, od stresu i infekcji po kontuzje głowy i pleców. Z tego względu przyczyny bólu głowy będą różnić się w zależności od przypadku.
Częste przyczyny bólu głowy:
W biurze piętrzą się stosy papierów, a w domu czeka sterta naczyń do mycia? Codziennie zajmujemy się masą spraw, przez co często brakuje nam czasu na relaks. Trudno się dziwić, że w rezultacie czujemy się zestresowani. Stres stawia nas w pogotowiu i pomaga przystosować się do niebezpiecznych, niekorzystnych lub wymagających sytuacji życiowych. Jednym z mechanizmów adaptacyjnych stresu jest napięcie mięśniowe, które zwiększa naszą gotowość do walki lub ucieczki.
Uporczywy, długotrwały stres wywołany na przykład dużą ilością pracy czy sprawami rodzinnymi może doprowadzić do wzmożonego napięcia mięśni, a w rezultacie do bólu głowy.
Każdy, kto cierpi na napięciowe bóle głowy, dobrze zna ten tępy, uciskowy ból. Jak rozwija się ten rodzaj bólu głowy? Jedną z jego przyczyn może być zbyt długie siedzenie przy stanowisku pracy. Wiąże się to z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy, co prowadzi do powstania napięcia i bólu głowy.
Na powstanie wzmożonego napięcia mięśniowego mogą wpływać także inne czynniki, między innymi:
Kolejną potencjalną przyczyną pojawienia się bólu głowy jest powietrze wewnątrz pomieszczeń. Dym tytoniowy, perfumy, jak i wydychane przez nas powietrze (zawierające dwutlenek węgla) sprawiają, że w pomieszczeniu robi się zaduch. Pamiętaj o dobrej wentylacji w domu i w pracy. Niedobór tlenu w połączeniu z nadmiarem dwutlenku węgla, który wydychamy, mogą prowadzić do bólu głowy.
Konsekwencje nadużycia alkoholu czy papierosów zazwyczaj pojawiają się dopiero po kilku godzinach. Doświadczamy wtedy tzw. kaca, któremu często towarzyszy ból głowy. Dzieje się tak ponieważ alkohol powoduje odwodnienie organizmu oraz powstawanie toksycznych metabolitów. Nikotyna z kolei zwęża naczynia krwionośne i utrudnia krążenie krwi, także w mózgu.
Worki pod oczami to nie jedyny ślad, jaki zostawia po sobie zbyt krótki sen. Zbyt mała ilość snu sprawia, że w ciągu dnia mamy mniej energii i nie potrafimy się skoncentrować. Niedobór snu i związane z nim zmęczenie mogą także wywoływać ból głowy. Niewystarczająca ilość snu ma również wpływ na napięcie mięśni. Deprywacja snu wpływa na ciało w równym stopniu co stres.
Niedobór snu wpływa również na układ odpornościowy – jego osłabienie sprawia, że organizm staje się podatny na działanie czynników chorobotwórczych. Może to na przykład prowadzić do rozwoju przeziębienia, któremu towarzyszą objawy takie jak katar, gorączka czy ból głowy.
Wahania hormonalne, na przykład te występujące podczas ciąży lub cyklu menstruacyjnego, również mogą powodować bóle głowy. Na podstawie dzisiejszego stanu wiedzy można podejrzewać, że prawdopodobnie są skutkiem spadku poziomu estrogenu. Poziom hormonów obniża się na przykład krótko przed menstruacją i w okolicach owulacji.
Podejrzewa się, że estrogen ma wpływ na bodźce bólowe w mózgu. Jednak dokładne zależności i procesy wywołujące napięciowy ból głowy oraz migreny nie zostały jeszcze w pełni zbadane.
Alergie to kolejna potencjalna i powszechna przyczyna bólu głowy. Wiele osób skarży się na bóle głowy podczas ostrego przebiegu alergii. Ból dotyka najczęściej osób, których alergie spowodowane są wdychaniem alergenów. Ból głowy często wywołują zatem alergie na pyłki czy domowy kurz.
Jak dokładnie rozwija się ból głowy? Alergeny przedostają się do górnych dróg oddechowych, wywołując reakcję zapalną w nosie i zatokach, gdy ciało mylnie uważa alergeny za zagrożenie i próbuje im za wszelką cenę przeciwdziałać. Między innymi wzrasta ilość wydzieliny, która ma za zadanie wypłukanie intruzów. Jeśli nie spłynie ona wystarczająco szybko, zwiększy się ciśnienie w zatokach, co doprowadzi do alergicznych bólów głowy. Alergie mogą także prowadzić do powstawania migren, jednak stojący za tym mechanizm działania nie jest jeszcze znany.
Jednego dnia cierpimy z powodu upału, a kolejnego temperatura spada. Praktycznie każdy reaguje na takie zmiany pogody. Jednak czy ból głowy może być konsekwencją tych zmian? Eksperci mają podzielone zdania na ten temat. Z jednej strony badacze uważają, że wpływ czynników pogodowych na bóle głowy i migreny jest niewielki i wątpliwy. Z drugiej strony badania sugerują istnienie związku między danymi aspektami pogodowymi a bólami głowy. Subiektywne odczucia każdego człowieka także mogą odgrywać rolę w występowaniu bólu głowy.
Oprócz powszechnych przyczyn, takich jak stres, zmęczenie czy napięcie mięśniowe, ból głowy mogą wywoływać również choroby. Choroby objawiające się m.in. bólem głowy to:
Te dolegliwości są poważne i mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia. Jeżeli występują u Ciebie objawy alarmowe / znaki ostrzegawcze, skontaktuj się z lekarzem.
Odwodnienie, stres, alkohol, napięcie, pogoda
Domowe sposoby oraz środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak Aspirin® Pro czy też Aspirin® Musująca, uśmierzają ból głowy
Pulsujący, uciskowy, tępy, jednostronny, obustronny
Bóle głowy mogą stanowić poważne zmartwienie, szczególnie gdy nie znamy ich przyczyny. Eksperci rozróżniają wiele różnych rodzajów bólu głowy, a pacjentom ciężko się w tym wszystkim rozeznać. Co dokładnie oznaczają objawy? Czy wskazują na chorobę? Jak zwalczyć dany rodzaj bólu głowy? Poniżej przedstawiamy omówienie najważniejszych rodzajów, które ułatwi Ci klasyfikację objawów bólu głowy:
Większość ludzi łączy ostry, pulsujący ból głowy z migreną. Chorobę te charakteryzują również, poza silnym bólem i zwiększeniem dolegliwości przez aktywność fizyczną, dodatkowe objawy takie jak:
Pulsujący ból głowy wynikający z migreny obejmuje zazwyczaj jedną stronę głowy. W rzadkich wypadkach objawy przemieszczają się z jednej strony na drugą lub rozprzestrzeniają na całą czaszkę.
Wiele z wymienionych objawów dodatkowych może mieć charakter alarmowy. Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie postępowanie.
Badania nie wskazały jeszcze dokładnych przyczyn występowania migren. Oprócz wpływu genów podejrzewa się także zaburzenia regulacji bólu w mózgu. Jest to nawracający stan u osób cierpiących na migrenę i może wywoływać pulsujący ból głowy.
Uwaga: migrenom mogą towarzyszyć inne bóle głowy. Wiele osób cierpiących na migreny poza pulsującym bólem migrenowym doświadcza także uciskowego, napięciowego bólu głowy.
Uciskowe i pulsujące bóle głowy można stwierdzić również po umiejscowieniu bólu. Napięciowe bóle głowy i te wywołane przeziębieniem w równym stopniu dotykają zazwyczaj obu stron głowy. Migreny i rzadkie klasterowe bóle głowy są jednak głównie jednostronne.
Pacjenci cierpiący na klasterowy ból głowy doświadczają ostrego bólu głowy koncentrującego się zazwyczaj w okolicy jednego oka.
Lekkie bóle głowy nie stanowią zazwyczaj powodu do obaw. Są to zwykle bóle napięciowe powstałe w wyniku napięcia mięśni karku lub pleców, na przykład z powodu stresu, niewłaściwej postawy czy niedoboru snu. Bóle te mogą mieć postać łagodnego lub umiarkowanego uciskowego bólu. Te bóle głowy występują raczej okazjonalnie. Zwykle pomaga wyeliminowanie przyczyny bólu oraz stosowanie środków przeciwbólowych, takich jak Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca czy też Aspirin® Effect.
Uciskowe i tępe bóle głowy mogą być powodowane także przez czynniki inne niż napięcie. Wiele osób mówi o uczuciu ucisku w głowie, szczególnie z przodu (w okolicach czoła i skroni). Może być to powodowane przez choroby takie jak przeziębienie czy grypa .
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bólu głowy albo jeśli częstotliwość, siła lub czas trwania pulsującego bólu ulegają natężeniu mimo podjętego leczenia, należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Bóle głowy pojawiające się w następstwie ćwiczeń można zwalczyć, jeśli zna się ich przyczynę i właściwie się ją wyeliminuje. Jeśli po bieganiu, pływaniu czy wykonywaniu podobnych czynności czujesz w głowie pulsowanie, zwykle oznacza to, że ciało chce Ci wysłać sygnał ostrzegawczy.
Powód bólu głowy występującego po uprawianiu sportu lub w jego trakcie często jest jasny – doszło do przeforsowania organizmu. Jeśli zbyt nagle zwiększysz intensywność ćwiczeń, np. zbyt gwałtownie lub zbyt mocno podniesiesz ciężar, tętnice i żyły w głowie mogą się nadmiernie rozszerzyć. Zwiększona potliwość dodatkowo powoduje utratę płynów, co tylko potęguje ból. Ból głowy spowodowany nadmiernym wysiłkiem nazywamy wysiłkowym bólem głowy.
Poniżej znajdziesz inne możliwe przyczyny wysiłkowego bólu głowy, często występują razem:
Każda osoba chorująca na przeziębienie doświadcza kilku nieprzyjemnych objawów naraz – oprócz gorączki, bólu kończyn i bólu gardła wielu pacjentów cierpi również na ból głowy. Dlaczego tak jest? Badania naukowe nie dowiodły jeszcze jednoznacznie, co powoduje ból głowy występujący podczas przeziębienia.
Najbardziej prawdopodobne wydają się jednak dwie przyczyny:
Oba te procesy mogą wywoływać ból głowy, który zazwyczaj towarzyszy nam podczas przeziębienia.
Wiele osób, szczególnie te cierpiące na migreny i napięciowe bóle głowy, zdaje się wrażliwych na zmiany pogody. Przeprowadzone na dużą skalę badania wykazały, że 11% pacjentów z migreną wskazało pogodę jako przyczynę dwóch trzecich ataków1. Czy czynniki zewnętrzne, na przykład pogoda, mogą wywoływać lub pogarszać ból głowy?
Naukowcy nie są zgodni w tej sprawie. Część ekspertów uważa, że pogoda może wywoływać bóle głowy, inni natomiast pozostają sceptyczni. Informacja na temat przyczyny bólu podana przez pacjenta z perspektywy czasu nie zawsze jest wiarygodna. Pacjenci mogą przywiązywać większą wagę do bardziej zauważalnych czynników, takich jak pogoda niż do tych mniej widocznych np. stresu, zmiany rytmu dnia czy wahania poziomu hormonów. Bóle głowy mogą być zatem fałszywie przypisywane pogodzie. Do tej pory badania naukowe nie wykazały istnienia większego związku między bólami głowy a pogodą.
Bóle głowy zazwyczaj mają swoje konkretne przyczyny, które mogą być związane na przykład z chorobą. Zawsze powinno się najpierw ustalić przyczynę wystąpienia bólu główy.
W celu złagodzenia bólu głowy możesz sięgnąć po liczne domowe sposoby i lekarstwa, które niosą szybką i skuteczną pomoc:
Osoby cierpiące z powodu bólu głowy mogą sięgnąć najpierw po domowe sposoby. W Twojej apteczce mogą znajdować się cenione od lat skarby, które dowiodły już swojej skuteczności. Mogą to być na przykład różne olejki eteryczne, którym przypisuje się chłodzący i przynoszący ulgę w bólu efekt.
Kolejnym domowym sposobem na ból głowy jest kawa, która może przynieść ulgę niektórym osobom. Kofeina działa pobudzająco oraz rozszerza skurczone naczynia krwionośne w mózgu, co pomaga uśmierzyć ból głowy. Kofeina jest również w niektórych przypadkach dodawana do leków przeciwbólowych – istnieją dowody naukowe na skuteczność takiego połączenia¹. Niestety u części osób kawa może mieć odwrotny skutek, dlatego najlepiej ten domowy sposób walki z bólem głowy przetestować samemu.
Umiejętność zwolnienia tempa i przystopowania w życiu codziennym, a także skupienia się na własnym samopoczuciu jest cenna, szczególnie gdy cierpi się na sporadyczne bóle głowy. Objawy te są często wywoływane przez obciążenie psychiczne. Przejawia się to w formie napięcia i powiązanego z nim bólu głowy.
Pomocne mogą być odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, trening autogeniczny czy Qigong. Stanowią dobry sposób na podejście do codziennego życia z większą dozą relaksu i zdystansowanie się od niego.
Masaże to kolejny sprawdzony domowy sposób na ból głowy. Lekkie masaże głowy, skroni i nasady nosa mogą pomóc szczególnie przy wystąpieniu ostrych objawów. Obniżają napięcie, co pomaga zmniejszyć ból głowy. Możesz spróbować także ciepłych i wilgotnych okładów stosowanych na barki lub kark albo zimnych okładów stosowanych na bolące miejsca.
Spacer to kolejny sposób na walkę z bólem głowy. Poprawia krążenie krwi w głowie, a także łagodzi napięcie w karku, barkach i plecach.
Regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniają ciało i oczyszczają umysł. Ruch sprawia, że napięcie znika. Mięśnie napięte w wyniku stresu lub długiego czasu spędzonego w pozycji siedzącej rozluźniają się w całkowicie naturalny sposób. Może to uśmierzać ból głowy i zapobiegać migrenom. Dozwolona jest każda aktywność fizyczna, która ma na Ciebie dobry wpływ i nie pogarsza objawów. Może być to na przykład pływanie, bieganie czy jazda na rowerze.
Praca przyjazna dla pleców to kolejna rzecz, która może pomóc zapobiegać bólom głowy. W końcu większość ludzi spędza lwią część swojego życia, siedząc. Niewłaściwa postawa może przynosić wyjątkowo negatywne skutki. Napięcie mięśni karku, barków czy pleców szybko objawia się w formie napięciowego bólu głowy. Aby, tego uniknąć, zwróć uwagę na poniższe aspekty stanowiska pracy:
Dodatkowo warto co jakiś czas wstać i chwilę pochodzić oraz wykonać ćwiczenia fizyczne, aby poprawić krążenie i przepływ krwi w głowie.
Krótka przerwa od czasu do czasu uchroni nas przed bólem głowy. Ludzie spędzający w pracy dużo czasu przy komputerze szczególnie często cierpią na powiązane objawy. Co możesz z tym zrobić?
Kolejny sposób, który może pomóc przeciwdziałać bólom głowy, to zakrycie oczu dłońmi na 2–3 minuty, bez naciskania gałek ocznych. Przyniesie to ulgę Twoim przeciążonym oczom, a także głowie.
Zdrowa, zrównoważona dieta może zmniejszać ryzyko powstawania bólów głowy. Dostarczaj odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych do organizmu, aby go wzmocnić i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie komórek. Stały poziom cukru we krwi bez dużych wahań pomaga zapobiegać bólom głowy. Pamiętaj też, by dużo pić! Odwodnienie często objawia się w formie bólu głowy.
Bólom głowy można zapobiegać, wprowadzając do życia pewną rutynę. Nie oznacza to, że każdy dzień musi być dokładnie taki sam. Pamiętaj na przykład o tym, by nie pomijać posiłków. W wielu przypadkach korzystny okazuje się także stały rytm snu. Wielu pacjentów rzadziej doświadcza bólu głowy, jeśli codziennie wstają i kładą się spać o podobnej porze.
Nasze dni często wypełnione są spotkaniami, sprawami do załatwienia i zobowiązaniami, których musimy dotrzymać. Nie zawsze mamy czas, by zapobiec bólowi głowy.
Tabletki na ból głowy będą w takim wypadku stanowić najprostszy i najszybszy sposób na pozbycie się bólu. Substancje czynne, takie jak kwas acetylosalicylowy zawarty w leku Aspirin® Pro, zapewniają szybką ulgę w lekkich i umiarkowanych bólach głowy.
![]() |
Ważna adnotacja dotycząca stosowania. |
---|
Przemyśl zastosowanie powyższych środków i obserwuj swój ból głowy. Czy ból ustępuje? Czy bóle głowy zdarzają się rzadziej?
Jeśli ból głowy jest przewlekły lub bardzo silny, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Pomoże Ci ustalić przyczynę bólu i dobrać odpowiednie leczenie. W przypadku bólu o małym i umiarkowanym nasileniu, ulgę zapewnią środki przeciwbólowe, takie jak Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca, Aspirin® Effect.
Uwaga: jeśli cierpisz na nawracające wysiłkowe bóle głowy, udaj się u lekarza. Lekarz może określić indywidualne czynniki wywołujące ból głowy po ćwiczeniach i zalecić odpowiednie leczenie.
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się bólu głowy występującego podczas przeziębienia:
Choć nieprzyjemne, bóle głowy są zazwyczaj nieszkodliwe i można je leczyć przy użyciu leków przeciwbólowych dostępnych w aptece. Zazwyczaj pacjenci doświadczający łagodnych objawów nie potrzebują pomocy lekarskiej, jednak istnieją okoliczności, w których zalecana jest konsultacja z lekarzem:
Istnieją też inne sygnały ostrzegawcze, które wymagają zasięgnięcia porady lekarskiej. To między innymi bóle głowy, którym towarzyszy gorączka lub objawy neurologiczne, takie jak drętwienie czy paraliż, zaburzenia widzenia i zaburzenia mowy. Symptomy te mogą wskazywać na objawowy ból głowy wywołany mniej lub bardziej poważną chorobą, taką jak między innymi zapalenie zatok, choroby naczyniowe czy uraz mózgoczaszki.
Udaj się do lekarza, który określi przyczynę wystąpienia objawów i zaleci natychmiastowe rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
Bóle głowy wywołane przeziębieniem można zwykle skutecznie zmniejszyć bez interwencji lekarza. W niektórych przypadkach wskazana będzie jednak konsultacja lekarska i szczegółowe badania:
Twój lekarz może ustalić przyczynę bólu głowy, który nie ustaje po przeziębieniu oraz zalecić odpowiednie środki lub przepisać leki.
Odpowiedzieliśmy już na pytanie, kiedy pójść się do lekarza z bólem głowy, teraz więc musimy określić, do jakiego lekarza udać się ze swoimi objawami.
Pierwszym wyborem w przypadku bólu głowy jest zazwyczaj lekarz pierwszego kontaktu. Potrafi oni rozpoznać najpowszechniejsze objawy migreny oraz innych bólów głowy i może zalecić odpowiednie leczenie. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu nie jest w stanie Ci pomóc, skieruje Cię do neurologa, który specjalizuje się w schorzeniach związanych z układem nerwowym. Bóle głowy zaliczają się właśnie do tej kategorii.
Rodzice często zastanawiają się, do jakiego lekarza się udać, gdy ich dzieci cierpią na bóle głowy. Pierwszy wybór zawsze powinien stanowić pediatra. Nie tylko dokładnie przebada on dziecko, lecz także przepisze odpowiednią dawkę leków, jeśli pojawi się potrzeba ich przyjmowania.
Możesz ułatwić lekarzowi diagnozę prowadząc dzienniczek bólów głowy, w którym będziesz zapisywać objawy, ich nasilenie i czas trwania oraz okoliczności, w których wystąpiły. Pomoże to dostrzec pewne zależności i odkryć przyczyny bólu głowy.
Lekarz może skierować Cię na dalsze badania, które pomogą poprzeć dowodami jego podejrzenia. Specjalne testy alergiczne mogą na przykład wykazać, czy bóle głowy są powodowane przez alergię. Badania tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego pomogą wykryć przyczyny organiczne.
Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.