Klasterowy ból głowy: przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia

Klasterowy Ból głowy, zwany także bólem głowy Hortona, opisywany jest jako rozdzierający, przeszywający, pulsujący i nieznośny ból. Częstość występowania klasterowego bólu głowy w populacji ocenia się na 0,1-0,4% i stanowi on jeden z najrzadszych rodzajów bólu głowy. Choroba występuje dziewięć razy częściej u mężczyzn, niż u kobiet¹. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i metod leczenia klasterowego bólu głowy.

Udostępnij:

Objawy klasterowego bólu głowy

Klasterowy ból głowy to bardzo silny, jednostronny ból umiejscowiony w okolicy oka i skroni. Termin „klasterowy” oznacza, że ból ten jest kumulowany. Określenie to powstało, ponieważ klasterowe bóle głowy pojawiają się często w regularnych odstępach czasu na przestrzeni kilku tygodni lub nawet miesięcy, np. wiosną lub jesienią, a następnie na jakiś czas zanikają. Klasterowy ból głowy był też dawniej nazywany bólem głowy Hortona. Ten jednostronny ból głowy pojawia się najczęściej w okolicy oka, ale może też promieniować do szczęki lub tyłu głowy. Pozostałe charakterystyczne objawy tego rodzaju bólu to:

  • Zaczerwienienie lub łzawienie oka znajdującego się po bolącej stronie głowy
  • Opadająca powieka
  • Zatkany nos lub katar
  • Niepokój
  • Zwiększona potliwość twarzy

Atak bólu może trwać od 15 minut do nawet 3 godzin. Często rozpoczyna się o określonej porze podczas snu i powoduje przebudzenie. Przerwy pomiędzy kolejnymi atakami mogą trwać od kilku godzin do dwóch dni. Po pewnym czasie częstotliwość występowania ataków będzie spadać, aż do momentu całkowitego ustania. Bóle powrócą jednak po kilku miesiącach lub latach.

Z powodu podobieństwa do innych rodzajów bólu głowy, na przykład do migreny, klasterowy ból głowy często pozostaje niezdiagnozowany nawet przez lata. Sytuacja ta jest bardzo niekorzystna dla osób cierpiących na to schorzenie, ponieważ ból odczuwany podczas ataków ma znaczący i negatywny wpływ na jakość ich życia. Podczas ataków nie są one w stanie pracować, a w dłuższej perspektywie grozi im utrata sprawności i depresja.

Objawy

Jednostronny ból głowy, zaczerwienienie lub łzawienie oka, zwiększona potliwość twarzy

Leczenie

Pomocne mogą okazać się inhalacje czystym tlenem, leki przeciwmigrenowe w formie zastrzyków i inne leki dostępne na receptę

Potencjalne przyczyny ataków

Alkohol, nikotyna, bodźce świetlne, niektóre rodzaje pokarmów

Leczenie klasterowego bólu głowy

Co powoduje klasterowy ból głowy?

Przyczyny klasterowego bólu głowy nie są jeszcze znane. Bóle tego rodzaju po raz pierwszy pojawiają się zwykle przed 30 rokiem życia. Podejrzewa się, że za ból może być odpowiedzialne podwzgórze. Jest to obszar w mózgu, który odpowiada m.in. za rytm snu i czuwania. Problemy z nim związane mogą tłumaczyć epizodyczny charakter klasterowego bólu głowy.

Jak w przypadku wszystkich rodzajów bólu głowy, ataki bólu klasterowego mogą być powodowane przez określone czynniki, takie jak alkohol i nikotyna, ale także bodźce świetlne czy pewne rodzaje pokarmów, np. ryby lub nabiał.

Jak leczyć klasterowy ból głowy?

Obecnie nie znamy żadnego lekarstwa na klasterowy ból głowy. Leczenie może jednak zmniejszyć dotkliwość i częstotliwość ataków. W przypadku klasterowych bólów głowy leki podawane doustnie działają zwykle zbyt wolno, aby przerwać napad przed jego samoistnym ustąpieniem¹.

Inhalacja czystym tlenem pomaga uśmierzyć ból odczuwany podczas ataku. Przypisany przez lekarza tlen przechowuje się w butlach w domu i można go użyć w razie potrzeby. Stosuje się także lekarstwa przypisywane na migrenę (tryptany) w formie sprayu do nosa lub zastrzyku. Pacjenci, którym nie pomagają lekarstwa, mogą poddać się operacji chirurgicznej.

Ogólne informacje na temat produktów Aspirin®

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Produkty Aspirin

Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.

  1. Bartoszek K.: Klasterowy ból głowy.
    www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/146312,klasterowy-bol-glowy