Co powoduje ból głowy podczas kaca?
Ból głowy pojawiający się po spożyciu alkoholu to dobrze znana przypadłość. Naukowcy nie są jednak pewni, co dokładnie powoduje kaca. Jest on najprawdopodobniej wynikiem różnych zjawisk wywoływanych przez obecność alkoholu w organizmie:
- Wątroba rozkłada alkohol. Produkty rozkładu zwiększają produkcję moczu, co z kolei odwadnia organizm. Odwodnienie występujące po nadmiernym spożyciu alkoholu jest uznawane za główną przyczynę kaca.
- Razem z moczem z organizmu usuwane są także składniki mineralne, takie jak magnez czy potas. Niedobór minerałów również przyczynia się do powstania bólu głowy, który odczuwamy na kacu.
- Niektóre napoje alkoholowe zawierają mieszankę różnych alkoholi. Fuzle znajdujące się w whisky, winie, brandy i wielu innych alkoholach także powodują bóle głowy, które dokuczają nam na drugi dzień.
Podsumowując, spożycie alkoholu powoduje pulsujący ból głowy podobny do bólu migrenowego, a także inne nieprzyjemne objawy, takie jak nudności, zawroty głowy czy ogólne zmęczenie.
Objawy
Pulsujący ból głowy, podobny do bólu migrenowego
Leczenie
Picie dużej ilości wody i spożywanie lekkich posiłków
Przyczyna
Nadmierne spożycie alkoholu
Aspirin® na kaca
Jeżeli po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu na drugi dzień cierpisz na ból gowy wypróbuj Aspirin® Pro lub Aspirin® Musująca. Substancją czynną tych leków jest kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie szybko uśmierzając ból głowy towarzyszący kacowi.
Uwaga, nie mieszaj leków przeciwbólowych z alkoholem oraz zawsze przed ich zastosowaniem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Niektóre leki przeciwbólowe, np. te oparte na paracetamolu, nie powinny być łączone z alkoholem.
Co jeszcze pomaga na kaca?
Jedynym środkiem o udowodnionej skuteczności jest unikanie nadużywania alkoholu. Mimo to, niemal każda osoba ma własne zdanie dotyczące najlepszych sposobów na kaca. Niezależnie od liczby rad czy domowych sposobów, po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu każdy z nas narażony jest na kaca i towarzyszący mu ból głowy. Wymienione niżej porady mogą jednak pomóc w złagodzeniu objawów kaca.
- Unikaj nadużywania alkoholu ponad dopuszczalne racjonalne spożycie.
- Staraj się nie pić alkoholu na pusty żołądek. Spożywanie tłustych potraw spowalnia nieco proces przyswajania alkoholu przez organizm.
- Podczas spożywania alkoholu pij dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu. Najlepiej po spożyciu jednej szklanki napoju alkoholowego wypić jedną szklankę wody.
- Na drugi dzień zjedz pełnowartościowe śniadanie oraz pij dużo płynów.
- Idź na spacer – doda Ci energii i pomoże się orzeźwić.
Odczuwany podczas kaca ból głowy to wyraźny objaw spożycia nadmiernej ilości alkoholu. Najlepszym środkiem zaradczym jest po prostu umiar. Kac nie jest jedynym skutkiem spożycia alkoholu. W dłuższej perspektywie alkohol wywołuje także szereg innych niekorzystnych dla organizmu zjawisk, takich jak uszkodzenie wątroby i nerwów czy niewydolność serca.
Ogólne informacje na temat produktów Aspirin®
Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?
Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.