Leki marki Aspirin® na przeziębienie i ból od 100 lat


Aspirin® ma za sobą długą tradycję. Od ponad 100 lat jesteśmy wiodącym lekiem w zwalczaniu bólu i objawów przeziębienia lub grypy. Pomagamy ludziom w ponad 100 krajach świata czuć się lepiej i zachować zdrowie na każdym etapie ich życia.

 

 

Działanie Aspirin®

Dlaczego Aspirin® firmy Bayer jest jednym najbardziej znanych środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych na świecie? W jaki sposób Aspirin® zapobiega zawałom serca? Przyjrzyjmy się temu, co dzieje się w naszym ciele, aby dowiedzieć się, jak działa Aspirin®.

Kwas acetylosalicylowy
    Komórki organizmu

    CIAŁO i KOMÓRKA

    Ciało człowieka jest zbudowane z miliardów komórek. Należy mieć świadomość, że zarówno Twoje narządy takie jak na przykład wątroba jak i tkanki takie jak na przykład krew mają budowę komórkową.

    Reakcje komórkowe

    REAKCJE KOmórkowe

    Każdy nawet najmniejszy bodziec wyzwala w organizmie reakcję na poziomie komórkowym.
    Dla przykładu oznacza to, że zawsze gdy się stresujemy pobudzone zostają komórki naszego ciała.

    Prostaglandyny

    PROSTAGLANDYNY

    Podczas gdy bodziec pobudza nasze komórki często dochodzi do uwolnienia prostaglandyn (czyli mediatorów reakcji zapalnej), które są odpowiedzialne za powstawanie bólu, gorączki i stanu zapalnego.

    Aspirin hamuje produkcje prostaglandyn

    Rola Aspirin®

    Zawarty w Aspirin® kwas acetylosalicylowy zapobiega produkcji prostaglandyn poprzez hamowanie cyklooksygenazy, czyli enzymu, który jest odpowiedzialny za ich powstawanie. Dzięki temu kwas acetylosalicylowy ma działanie, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

    Serce człowieka

    TWOJE SERCE

    Serce jest narządem zbudowanym z tkanki mięśniowej, który rozmiarem przypomina zaciśniętą pięść. Odpowiada za pompowanie krwi do naczyń krwionośnych obecnych w całym ciele.

    Zakrzepy

    PŁYTKI KRWI I POWSTAWANIE ZAKRZEPÓW

    Płytki krwi są komórkami biorącymi udział w procesie jej krzepnięcia. Ich zlepianie się prowadzi do powstawania skrzepów.
    W przypadku gdy w naszych naczyniach powstanie zbyt duża ilość skrzepów może dojść do zwężenia ich światła, w wyniku czego zablokowany zostanie dopływ krwi do mięśnia sercowego co może skutkować np. zawałem.

    Aspirin przeciwdziała zakrzepom

    ROLA ASPIRYNY W ATAKU SERCA I UDARZE NIEDOKRWIENNYM

    Kwas acetylosalicylowy pozwala wyhamować proces prowadzący do powstawania skrzepów.
    Zażywanie kwasu acetylosalicylowego w małych dawkach pozwala ograniczać proces tworzenia się skrzepów. Oznacza to, że kwas acetylosalicylowy może zapobiec nadmiernemu zwężeniu się tętnicy, co prowadzi do zawału. Dzięki temu krew w dalszym ciągu będzie mogła dopływać do serca.

    Powstanie leku Aspirin

    1897

    POCZĄTKI

    W laboratorium firmy Bayer w niemieckim mieście Wuppertal młody naukowiec, doktor Felix Hoffmann, po raz pierwszy zsyntetyzował chemicznie czystą i stabilną formę kwasu acetylosalicylowego, która stanowi substancję czynną Aspirin®.

    Powstanie mark i tabletki Aspirin

    1899
    Znak towarowy

    Nazwa Aspirin® została zarejestrowana w Berlinie jako znak handlowy. Rok później lek opatentowano w Stanach Zjednoczonych. Najpierw sprzedawany był w formie proszku. Klientom odmierzano 500 mg proszku i pakowano go w małe papierowe torebeczki. Zaledwie rok później firma Bayer wprowadziła do sprzedaży Aspirin® w formie klasycznej tabletki. Był to jeden z pierwszych leków sprzedawanych w tej postaci.

    Aspirin na Księżycu

    1969
    Apollo 11

    Aspirin® firmy Bayer wzięła udział w locie na Księżyc. Jako niezbędne wyposażenie znalazła się w małej apteczce, którą astronauci zabrali na misję Apollo 11.

    Aspirin zapobiega udarom

    1978
    Zapobieganie udarom


    Badanie opublikowane w czasopiśmie The New England Journal of Medicine pokazuje, że aspiryna może zmniejszać ryzyko wystąpienia przemijających ataków niedokrwiennych, udarów mózgu lub śmierci1.

    1 The Canadian Cooperative Study Group, 1978, A Randomized Trial of Aspirin and Sulfinpyrazone in Threatened Stroke, The New England Journal of Medicine, vol. 299, s. 53–59.

     

     

    Aspirin i Nagroda Nobla

    1982
    Nagroda Nobla

    Brytyjski farmakolog sir John Vane otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii/medycyny za odkrycie, że przeciwzapalne właściwości aspiryny wynikają z jej zdolności do hamowania wytwarzania przez organizm pewnych przekaźników chemicznych (prostaglandyn), które przyczyniają się do rozwoju procesów zapalnych.

    Aspirin zatwierdzona przez FDA

    1985
    Zapobieganie zawałom serca i udarom

    Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła aspirynę (stosowaną pod kierunkiem lekarza) do stosowania w zapobieganiu powtórnemu zawałowi i powtarzającym się udarom niedokrwiennym (zatorowym).

    Aspirin i AHA

    1990
    Wytyczne i zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego

    Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) zaczęło zalecać zażywanie aspiryny w przypadku podejrzenia zawału serca (zawału mięśnia sercowego). Do dziś świeży zawał lub podejrzenie świeżego zawału jest zarejestrowanym wskazaniem do stosowania Aspirin® Cardio.

    Aspirin w księdze rekordów Guinnessa

    1991
    Księga rekordów Guinnessa

    Aspirin® po raz pierwszy znalazła się w Księdze rekordów Guinnesa jako najczęściej kupowany lek przeciwbólowy na świecie.

    Aspirin i zawały serca

    1998
    Nowe zastosowania kardiologiczne

    Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła rozszerzone oznakowanie dla specjalistów w dziedzinie kardiologii. Nowe wskazania objęły stosowanie aspiryny (zgodnie z zaleceniami lekarza) w przypadku podejrzenia świeżego zawału serca oraz w profilaktyce powtórnych udarów niedokrwiennych lub przemijających ataków niedokrwiennych u mężczyzn i kobiet.

    1996: Aspirin® Cardio została zarejestrowana w Polsce.

    Obecnie jest wskazana do stosowania w następujących chorobach układu sercowo-naczyniowego:

    * w niestabilnej chorobie wieńcowej,
    * w świeżym zawale serca lub podejrzeniu świeżego zawału serca,
    * w zapobieganiu powtórnemu zawałowi serca,
    * w zapobieganiu powikłaniom zatorowo-zakrzepowym po zabiegach chirurgicznych lub interwencyjnych na naczyniach.

    W zapobieganiu napadom przejściowego niedokrwienia (TIA) i niedokrwiennego udaru mózgu u pacjentów z TIA.

    W zapobieganiu pierwszemu zawałowi serca u pacjentów z wieloma czynnikami ryzyka.

    W zapobieganiu zakrzepicy żył glębokich i zatorowi płuc u pacjentów długotrwale unieruchomionych, jako uzupełnienie innych metod profilaktyki.

    100 lat marki Aspirin

    1999
    Rocznica

    Aspirin® obchodzi setną rocznicę uzyskania patentu. Została też oficjalnie wprowadzona do Narodowego Muzeum Historii Amerykańskiej Instytutu Smithsona.

    Innowacyjna Aspirin PRO

    2015
    Nowe technologie

    Aspirin® mimo swojej długiej historii, cały czas zaskakuje innowacyjnością. Dzięki nowej Technologii Mikroaktywnych Cząsteczek, nowa Aspirin® Pro przynosi ulgę w bólu szybciej niż dotychczas dostępne zwykłe tabletki Aspirin® 500 mg.

    CZESTO ZADAWANE PYTANIA NA TEMAT ASPIRIN®

      Substancją czynną Aspirin® jest kwas acetylosalicylowy. Mechanizm działania kwasu acetylosalicylowego jest szeroko udokumentowany i opisany w literaturze naukowej. Hamuje on produkcję pewnych substancji w ludzkim organizmie (znanych jako prostaglandyny) uczestniczących w procesie powstawaniu bólu, gorączki i stanów zapalnych. Dzięki temu działaniu Aspirin® zwalcza ból, gorączkę oraz stany zapalne.

      Aspiryna wpływa na proces krzepnięcia krwi. Gdy krwawimy, komórki krwi odpowiedzialne za krzepnięcie, zwane płytkami krwi, osadzają się w miejscu zranienia. Płytki krwi pomagają utworzyć swego rodzaju „zatyczkę”, która uszczelnia otwór w naczyniu krwionośnym i zapobiega krwawieniu.

      Proces krzepnięcia może jednak przebiegać również we wnętrzu naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do serca. Jeżeli naczynia krwionośne są już zwężone z powodu miażdżycy, tj. odkładania się złogów tłuszczu w tętnicach, złogi te mogą się oderwać.

      Jeżeli tak się stanie, szybko może się utworzyć skrzep krwi blokujący tętnicę. Może to odciąć dopływ krwi do pewnej części serca lub mózgu, co może być przyczyną zawału lub udaru zatorowego. Stosowanie Aspirin® Cardio zapobiega gromadzeniu się płytek i utrzymuje swobodny przepływ krwi, mogąc zapobiegać dalszym uszkodzeniom w przypadku zawału lub udaru niedokrwiennego.

      Każdy lek, szczególnie gdy jest stosowany bez kontroli lekarza lub farmaceuty, może powodować działania niepożądane. Kwas acetylosalicylowy jest używany przez ludzi na całym świecie od ponad 100 lat, dzięki czemu jego bezpieczeństwo dla zdrowia jest dobrze poznane. Szczegółowe informacje na temat działań niepożądanych Aspirin® znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania. Jeżeli podejrzewasz, że po przyjęciu Aspirin® pojawiły się u Ciebie działania niepożądane wymienione lub niewymienione w ulotce, przerwij stosowanie leku i skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

      Kwas acetylosalicylowy zazwyczaj nie wpływa na działanie większości przepisanych przez lekarza lekarstw. Mimo to, jeśli przyjmujesz inne leki, przed rozpoczęciem przyjmowania kwasu acetylosalicylowego zalecamy skonsultowanie się z lekarzem.
      Nie należy stosować Aspirin® wraz z lekiem metotreksat, podawanym w dawkach powyżej 15 mg na tydzień.
      Należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem, jeżeli pacjent stosuje leki zmniejszające krzepliwość krwi, leki przeciwcukrzycowe, leki na dnę moczanową, leki przeciwdepresyjne, leki moczopędne, niektóre leki na nadciśnienie. Inne informacje dotyczące ewentualnych interakcji z innymi lekami oraz pozostałego ryzyka można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania.

      Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do stosowania Aspirin®, ale działanie niektórych leków przeciwcukrzycowych może zostać zaburzone przez kwas acetylosalicylowy. W tym przypadku warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ to właśnie on ma najpełniejsze informacje związane z historią choroby i zażywanymi lekami, dlatego będzie w stanie udzielić najlepszej odpowiedzi na to pytanie.

      Ze względu na swój mechanizm działania, to jest hamowanie enzymu cyklooksygenazy, odpowiedzialnego m.in. za wytwarzanie prostaglandyn i tromboksanów, Aspirin® może powodować zahamowanie krzepnięcia krwi. Jest to zarówno potencjalne działanie niepożądane, ponieważ może przyczynić się do krwawień, jak i działanie wykorzystywane w lecznictwie. Na rynku istnieją leki zawierające kwas acetylosalicylowy, wykorzystywane w medycynie w celu zapobiegania zawałom serca i udarom mózgu.

      Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować kwasu acetylosalicylowego, chyba że na wyraźne polecenie lekarza i pod jego ścisłym nadzorem.

      W takiej sytuacji należy się skontaktować z lekarzem, który zalecił stosowanie Aspirin® Cardio w celach kardiologicznych. Zazwyczaj łączenie obu produktów nie jest przeciwwskazane, o ile przestrzega się informacji zawartej na opakowaniu i nie przekracza się zalecanej dziennej dawki.

      Kwas acetylosalicylowy, substancja czynna leku Aspirin®, po raz pierwszy został zsyntetyzowany w czystej i stabilnej formie w 1897 roku przez młodego chemika firmy Bayer, doktora Felixa Hoffmanna i jego zespół. Dwa lata później kwas acetylosalicylowy został wprowadzony na rynek niemiecki pod marką Aspirin®. Litera „A” pochodzi od nazwy „acetyl”, tj. grupy acetylowej, czyli tej części kwasu octowego, która pozostaje w cząsteczce kwasu acetylosalicylowego, substancji czynnej Aspirin®. Kolejna sylaba, tj. „spir”, pochodzi od rośliny o łacińskiej nazwie Spiraea ulmaria (wiązówka błotna), która produkuje salicynę, glikozyd kwasu salicylowego. Syntetyczny kwas acetylosalicylowy jest podstawowym surowcem, z którego syntetyzuje się kwas acetylosalicylowy. Końcówka „in” była dość popularnym przyrostkiem stosowanym w nazwach leków w 1897 roku, kiedy Felix Hoffmann przeprowadził pierwszą stabilną syntezę kwasu acetylosalicylowego.

      Aspirin® Pro to nowy produkt zawierający kwas acetylosalicylowy, oferowany przez Bayer Consumer Health i wspaniała innowacja w dziedzinie łagodzenia bólu. Kolejna generacja Aspirin®, Aspirin® Pro, wykorzystuje zgłoszoną do opatentowania Technologię Mikroaktywnych Cząsteczek , która zapewnia szybszą ulgę w bólu w porówananiu do zwykłych tabletek 500 mg. Klinicznie udowodniono, że Aspirin® Pro rozpuszcza się sześć razy szybciej niż poprzednia wersja Aspirin® w tabletkach¹.

      1. M. Voelker, M. Hammer. Dissolution and pharmacokinetics of a novel micronized Aspirin® formulation. Inflammopharmacol. 2012; 20: 225-231.

      ASPIRIN® PRO Z TECHNOLOGIĄ MIKROAKTYWNYCH CZĄSTECZEK

        Aspirin® Pro przynosi ulgę w łagodnym i umiarkowanym bólu dwa razy szybciej niż dotychczas dostępna Aspirin® 500 mg w postaci zwykłych tabletek¹. Wskazania do stosowania to bóle o małym lub umiarkowanym nasileniu i (lub) gorączka.

        1. S.A. Cooper, M. Voelker. Evaluation of onset of pain relief from micronized Aspirin® in a dental pain model. Inflammopharmacol. 2012; 20: 233-242.

        W badaniu klinicznym oceniającym pooperacyjny ból zębów (po usunięciu zęba mądrości) wykazano, że Aspirin® Pro przyniosła znaczącą ulgę w bólu w ciągu 49 minut, podczas gdy zwykłe tabletki aspiryny dopiero po 99 minutach.

        Zalecaną dawkę i maksymalną dawkę dzienną opisano w ulotce dołączonej do opakowania, którą należy przeczytać i do której należy się stosować przed zażyciem produktu.

        Kwas acetylosalicylowy, substancja czynna Aspirin® Pro, ma potwierdzony profil bezpieczeństwa przy stosowaniu zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania.

        Nie, Aspirin® Pro nie jest dostępna w postaci powlekanych tabletek dojelitowych, gdyż znacząco opóźniłoby to początek działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. Nowa Aspirin® Pro jest dostępna w postaci tabletek powlekanych o właściwościach musujących. Trafiając do żołądka, tabletka Aspirin® Pro zaczyna delikatnie musować, co przyspiesza jej działanie.

        Skład Aspirin® Pro opiera się na opatentowanej formule, która wykorzystuje Technologię Mikroaktywnych Cząsteczek. Przyspiesza ona tempo wchłaniania i skraca czas do rozpoczęcia działania przeciwbólowego kwasu acetylosalicylowego, substancji czynnej nowych tabletek. Technologia Mikroaktywnych Cząsteczek łączy w sobie mniejszy rozmiar kryształków kwasu acetylosalicylowego z zawartością węglanu sodu, który działa jako substancja rozsadzająca, dzięki czemu substancja czynna może zostać szybko wchłonięta przez organizm.

        Tak.

        Nie. Zgłoszenie patentowe złożono w 2009 r. Po przyznaniu patentu firma Bayer będzie mieć wyłączność na stosowanie tej technologii przez określony czas.

        W takiej sytuacji należy się skontaktować z lekarzem, który zalecił stosowanie Aspirin® Cardio w celach kardiologicznych. Zazwyczaj łączenie obu produktów nie jest przeciwwskazane, o ile przestrzega się informacji zawartej na opakowaniu i nie przekracza się zalecanej dziennej dawki.

        Wraz z wprowadzeniem Aspirin® w 1899 roku Bayer Consumer Health zaoferowała wszystkim jeden z pierwszych szeroko dostępnych środków przeciwbólowych, pomagając stworzyć kategorię produktów do samodzielnego zwalczania bólu. Teraz, dzięki połączeniu innowacyjnej technologii i bogatej tradycji w dziedzinie środków przeciwbólowych, Bayer Consumer Health wprowadza na rynek nowy standard produktów zawierających w swoim składzie kwas acetylosalicylowy do zwalczania łagodnego i umiarkowanego bólu w postaci Aspirin® Pro.

        Aspirin® Pro produkowana jest w miejscowości Bitterfeld na terenie Niemiec.