Czas trwania przeziębienia
Czas trwania objawów jest różny: gorączka do 3 dni, nieżyt nosa i ból gardła zwykle do 7-10 dni, kaszel do 2-3 tygodni. Objawy są najbardziej nasilone w ciągu pierwszych 2-3 dni, a potem zmniejszają się.
Etapy przeziębienia
I faza choroby, nazywana naczyniową, występuje przez pierwsze 3-5 dni. Objawy, które jej towarzyszą to: ból, gorączka, katar, mogący później przechodzić w zatkanie nosa.
II faza choroby nazywana jest komórkową. W tej fazie nastąpić może zmiana charakteru wydzieliny z nosa, a także zmiana charakteru kaszlu, który staje się „produktywny” (potocznie zwany mokrym kaszlem). Prowadzić to może do zalegania gęstej wydzieliny w drogach oddechowych i stwarza dobre warunki do rozwoju bakterii
III faza choroby to, mogące nastąpić w konsekwencji przeziębienia, wtórne zakażenie bakteryjne.
Przeziębienie w ciąży
Przeziębienie w ciąży przebiega z podobnymi objawami jak u kobiet niebędących w ciąży (katar, kaszel, ból gardła, podwyższona temperatura ciała). Jeżeli jednak objawy są nasilone, a zwłaszcza występuje wysoka gorączka, to może to stać się przyczyną poronienia, a w zaawansowanej ciąży może dojść do porodu przedwczesnego. Podczas ciąży należy unikać większości leków stosowanych w objawowym leczeniu przeziębień, a przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.
Objawy przeziębienia
- Kichanie
- Katar
- Zatkany nos
- Ból gardła / drapanie w gardle (zwykle tylko na początku choroby, szybko ustępuje)
- Kaszel (zwykle dopiero po 4-5 dniach, kiedy katar zaczyna już ustępować)
- Gorączka – jeżeli w ogóle występuje (częściej u dzieci, u dorosłych rzadziej), to utrzymuje się krótko (zwykle ustępuje w ciągu 48 godzin) i jest niezbyt wysoka (< 39º C)
Najczęstsze powikłania
Przeziębienie ma zwykle łagodny, samoograniczający się przebieg i rzadko prowadzi do powikłań. Jeśli jednak do nich dojdzie, najczęściej są to zakażenia bakteryjne (zapalenie zatok, ucha środkowego, gardła, krtani, oskrzeli, płuc).
Aspiryna i inne leki a przeziębienie w ciąży
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży należy poradzić się lekarza. Stosowanie leków w czasie ciąży może się wiązać z wpływem na jej przebieg oraz na dziecko. Z drugiej strony, wysoka gorączka również może być przyczyną powikłań. Dlatego wyłącznie lekarz, na podstawie przeprowadzonego badania, może dokonać oceny stosunku korzyści do ryzyka i zadecydować o zastosowaniu danego leku.