Leki marki Aspirin® na przeziębienie i grypę

Aspirin® ma za sobą długą tradycję. Od ponad 100 lat jesteśmy prawdziwym liderem w zwalczaniu bólu. Pomagamy ludziom w ponad 100 krajach świata czuć się lepiej i zachować zdrowie na każdym etapie ich życia. Niezależnie od tego, czy kwas acetylosalicylowy stosowany jest do zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym u pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka, czy do zwalczania objawów grypy i przeziębienia, preparat ten pomaga nam się troszczyć o nasze zdrowie.

Działanie Aspirin®

How it works

Dlaczego Aspirin®  od Bayer jest jednym najbardziej znanych środków przeciwbólowych, i przeciwgorączkowych na świecie? W jaki sposób Aspirin®  zapobiega zawałom serca? Przyjrzyjmy się temu, co dzieje się w naszym ciele, aby dowiedzieć się, jak działa Aspirin®.

HISTORIA

Często zadawane pytania

Substancją czynną Aspirin® jest kwas acetylosalicylowy. Mechanizm działania kwasu acetylosalicylowego jest szeroko udokumentowany i opisany w dostępnej literaturze. Kwas acetylosalicylowy hamuje produkcję niektórych substancji w ludzkim organizmie (znanych jako prostaglandyny) pośredniczących w powstawaniu bólu, gorączki i stanów zapalnych, które mogą towarzyszyć urazom. Dzięki temu łagodzi ból, obniża gorączkę i leczy stany zapalne.

Aspiryna wpływa na proces krzepnięcia krwi. Gdy krwawimy, komórki krwi odpowiedzialne za krzepnięcie, zwane płytkami krwi, osadzają się w miejscu zranienia. Płytki krwi pomagają utworzyć swego rodzaju „zatyczkę”, która uszczelnia otwór w naczyniu krwionośnym i zapobiega krwawieniu.

Proces krzepnięcia może jednak przebiegać również we wnętrzu naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do serca. Jeżeli naczynia krwionośne są już zwężone z powodu miażdżycy, tj. odkładania się złogów tłuszczu w tętnicach, złogi te mogą się oderwać.

Jeżeli tak się stanie, szybko może się utworzyć skrzep krwi blokujący tętnicę. Może to odciąć dopływ krwi do pewnej części serca lub mózgu, co może być przyczyną zawału lub udaru zatorowego. Stosowanie Aspirin® Cardio zapobiega gromadzeniu się płytek i utrzymuje swobodny przepływ krwi, mogąc zapobiegać dalszym uszkodzeniom w przypadku zawału lub udaru niedokrwiennego.

Każdy lek, szczególnie gdy jest stosowany bez kontroli lekarza lub farmaceuty, może powodować działania niepożądane. Kwas acetylosalicylowy jest używany przez ludzi na całym świecie od ponad 100 lat, dzięki czemu jego bezpieczeństwo dla zdrowia jest dobrze poznane. Szczegółowe informacje na temat działań niepożądanych Aspirin® znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania. Jeżeli podejrzewasz, że po przyjęciu Aspirin® pojawiły się u Ciebie działania niepożądane wymienione lub niewymienione w ulotce, przerwij stosowanie leku i skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

Kwas acetylosalicylowy zazwyczaj nie wpływa na działanie większości przepisanych przez lekarza lekarstw. Mimo to, jeśli przyjmujesz inne leki, przed rozpoczęciem przyjmowania kwasu acetylosalicylowego zalecamy skonsultowanie się z lekarzem.

Nie należy stosować Aspirin® wraz z lekiem metotreksat, podawanym w dawkach powyżej 15 mg na tydzień.

Należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem, jeżeli pacjent stosuje leki zmniejszające krzepliwość krwi, leki przeciwcukrzycowe, leki na dnę moczanową, leki przeciwdepresyjne, leki moczopędne, niektóre leki na nadciśnienie. Inne informacje dotyczące ewentualnych interakcji z innymi lekami oraz pozostałego ryzyka można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania.

Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do stosowania Aspirin®, ale działanie niektórych leków przeciwcukrzycowych może zostać zaburzone przez kwas acetylosalicylowy, W tym przypadku warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ to właśnie on ma najpełniejsze informacje związane z historią choroby i zażywanymi lekami, dlatego będzie w stanie udzielić najlepszej odpowiedzi na to pytanie.

Ze względu na swój mechanizm działania, to jest hamowanie enzymu cyklooksygenazy, odpowiedzialnego m.in. za wytwarzanie prostaglandyn i tromboksanów, Aspirin® może powodować zahamowanie krzepnięcia krwi. Jest to zarówno potencjalne działanie niepożądane, ponieważ może przyczynić się do krwawień, jak i działanie wykorzystywane w lecznictwie. Na rynku istnieją leki zawierające kwas acetylosalicylowy, wykorzystywane w medycynie w celu zapobiegania zawałom serca i udarom mózgu.

Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować kwasu acetylosalicylowego– chyba że na wyraźne polecenie lekarza i pod jego ścisłym nadzorem.

W takiej sytuacji należy się skontaktować z lekarzem, który zalecił stosowanie Aspirin® Cardio w celach kardiologicznych. Zazwyczaj łączenie obu produktów nie jest przeciwwskazane, o ile przestrzega się informacji zawartej na opakowaniu i nie przekracza się zalecanej dziennej dawki.

Kwas acetylosalicylowy, substancja czynna leku Aspirin®, po raz pierwszy został zsyntetyzowany w czystej i stabilnej formie w 1897 roku przez młodego chemika firmy Bayer, doktora Felixa Hoffmanna i jego zespół. Dwa lata później kwas acetylosalicylowy został wprowadzony na rynek niemiecki pod marką Aspirin®. Litera „A” pochodzi od nazwy „acetyl”, tj. grupy acetylowej, czyli tej części kwasu octowego, która pozostaje w cząsteczce kwasu acetylosalicylowego, substancji czynnej Aspirin®. Kolejna sylaba, tj. „spir”, pochodzi od rośliny o łacińskiej nazwie Spiraea ulmaria (wiązówka błotna), która produkuje salicynę, glikozyd kwasu salicylowego. Syntetyczny kwas acetylosalicylowy jest podstawowym surowcem, z którego syntetyzuje się kwas acetylosalicylowy. Końcówka „in” była dość popularnym przyrostkiem stosowanym w nazwach leków w 1897 roku, kiedy Felix Hoffmann przeprowadził pierwszą stabilną syntezę kwasu acetylosalicylowego.

Aspirin® Pro to nowy produkt zawierający kwas acetylosalicylowy, oferowany przez Bayer Consumer Health i wspaniała innowacja w dziedzinie łagodzenia bólu. Kolejna generacja Aspirin®, Aspirin® Pro, wykorzystuje zgłoszoną do opatentowania Technologię Mikroaktywnych Cząsteczek , która zapewnia szybszą ulgę w bólu w porówananiu do zwykłych tabletek 500 mg. Klinicznie udowodniono, że  Aspirin® Pro rozpuszcza się sześć razy szybciej niż poprzednia wersja Aspirin® w tabletkach¹.

Aspirin® Pro przynosi ulgę w łagodnym i umiarkowanym bólu dwa razy szybciej niż dotychczas dostępna Aspirin® 500 mg w postaci zwykłych tabletek.¹. Wskazania do stosowania to bóle o małym lub umiarkowanym nasileniu i (lub) gorączka.

W badaniu klinicznym oceniającym pooperacyjny ból zębów (po usunięciu zęba mądrości) wykazano, że Aspirin® Pro przyniosła znaczącą ulgę w bólu w ciągu 49 minut, podczas gdy zwykłe tabletki aspiryny dopiero po 99 minutach.

Zalecaną dawkę i maksymalną dawkę dzienną opisano w ulotce dołączonej do opakowania, którą należy przeczytać i do której należy się stosować przed zażyciem produktu z płynami.

Kwas acetylosalicylowy, substancja czynna Aspirin® Pro, ma potwierdzony profil bezpieczeństwa przy stosowaniu zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania.

Nie, Aspirin® Pro nie jest oferowana w postaci powlekanych tabletek dojelitowych, gdyż znacząco opóźniłoby to początek działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. Nowa Aspirin® Pro jest dostępna w postaci tabletek powlekanych o właściwościach musujących. Trafiając do żołądka, tabletka Aspirin® Pro zaczyna delikatnie musować, co przyspiesza jej działanie.

Skład Aspirin® Pro opiera się na opatentowanej formule, która wykorzystuje Technologię Mikroaktywnych Cząsteczek. Przyspiesza ona tempo wchłaniania i skraca czas do rozpoczęcia działania przeciwbólowego kwasu acetylosalicylowego, substancji czynnej nowych tabletek. Technologia Mikroaktywnych Cząsteczek łączy w sobie mniejszy rozmiar kryształków kwasu acetylosalicylowego z zawartością węglanu sodu, który działa jako substancja rozsadzająca, dzięki czemu substancja czynna może zostać szybko wchłonięta przez organizm2.

Nie. Zgłoszenie patentowe złożono w 2009 r. Po przyznaniu patentu Bayer będzie mieć wyłączność na stosowanie tej technologii przez określony czas.

Ze względu na swój mechanizm działania, to jest hamowanie enzymu cyklooksygenazy, odpowiedzialnego m.in. za wytwarzanie prostaglandyn i tromboksanów, Aspirin® może powodować zahamowanie krzepnięcia krwi. Jest to zarówno potencjalne działanie niepożądane, ponieważ może przyczynić się do krwawień, jak i działanie wykorzystywane w lecznictwie. Na rynku istnieją leki zawierające kwas acetylosalicylowy, wykorzystywane w medycynie w celu zapobiegania zawałom serca i udarom mózgu.

Wraz z wprowadzeniem Aspirin® w 1899 roku Bayer Consumer Health zaoferowała wszystkim jeden z pierwszych szeroko dostępnych środków przeciwbólowych, pomagając stworzyć kategorię produktów do samodzielnego zwalczania bólu. Teraz, dzięki połączeniu innowacyjnej technologii i bogatej tradycji w dziedzinie środków przeciwbólowych, Bayer Consumer Health wprowadza na rynek nowy standard produktów zawierających w swoim składzie kwas acetylosalicylowy do zwalczania łagodnego i umiarkowanego bólu w postaci Aspirin® Pro.

Aspirin® Pro produkowana jest w Niemczech - w miejscowości Bitterfeld.

Do gory