Ból głowy, mięśni i pleców

Ból – to coś, czego doświadcza każdy z nas. Dlaczego jednak go odczuwamy? To często zadawane pytanie, ale wcale nie jest łatwo na nie odpowiedzieć.



Najczęstszą przyczyną bólu jest wykrycie przez mózg potencjalnego lub faktycznego urazu w tkankach ciała lub choroby organizmu. Czasami jednak ból może się pojawić również w sytuacji, kiedy nie ma ani choroby ani urazu.

Jak powstaje uczucie bólu?

Jak powstaje uczucie bólu?

Gdy nasze receptory bólu zostają pobudzone, wysyłają do mózgu sygnały, które powodują reakcję znaną nam pod nazwą bólu. Chociaż to uczucie nieprzyjemne, w ten sposób nasze ciało daje nam znać, że powinniśmy na coś zwrócić uwagę.


Ból może być wynikiem szerokiego spektrum bodźców: fizycznych, chemicznych lub termicznych. Gdy tkanka zostaje dostatecznie pobudzona, dochodzi do miejscowej produkcji substancji zwanych prostaglandynami, które są przyczyną stanów zapalnych, bólu i gorączki. Hamując produkcję prostaglandyn, Aspirin®  zmniejsza stan zapalny, obniża gorączkę i przynosi ulgę w bólu.

Bóle głowy

Bóle głowy

Ból głowy znają wszyscy.

Badania wykazują, że więcej osób cierpi na przewlekłe i nawracające bóle głowy niż na astmę, cukrzycę i choroby serca.

Ocenia się, że od połowy do trzech czwartych osób dorosłych na świecie w wieku od 18 do 65 lat cierpiało na ból głowy przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku. Wśród tych osób ponad 10% stwierdziło, że miało migrenę. Ból głowy pojawiający się przez co najmniej 15 dni w miesiącu dotyka 1,7–4% dorosłej ludności świata.

Mimo wszystkich różnic, bóle głowy są problemem powszechnym na całym globie i dotyczą ludzi bez względu na wiek, rasę, dochody i region geograficzny.
Najpowszechniejszym rodzajem bólu głowy jest ból napięciowy. W niektórych grupach epizodyczny napięciowy ból głowy zgłasza aż 70% osób. Przewlekły napięciowy ból głowy dotyka od 1% do 3% osób dorosłych.

Często powodowany przez sztywność mięśni ramion, szyi i szczęki.


Zazwyczaj powiązany ze stresem, depresją lub niepokojem.


Może być spowodowany przepracowaniem, brakiem snu, nieodpowiednią dietą lub spożywaniem napoi alkoholowych.


Nieleczone epizody napięciowego bólu głowy mogą trwać od kilkunastu minut do wielu godzin a nawet dni i powtarzać się nieregularnie.


Epizodyczny napięciowy ból głowy zazwyczaj pojawia się rzadziej niż 15 razy w miesiącu. W przypadku częstszego występowania mamy do czynienia z dolegliwością opisywaną jako przewlekły ból głowy.


Częściej występują u kobiet, szczególnie w wieku rozrodczym, gdyż mogą być powiązane ze zmianami hormonalnymi.


Najczęstszy objaw to dokuczliwy, pulsujący ból w głowie. Pozostałe objawy obejmują nudności i nadwrażliwość na światło i dźwięk.


W przypadku braku leczenia mogą trwać od 4 do 72 godzin. Występują średnio od jednego do sześciu razy w miesiącu.


Mogą je poprzedzać inne objawy lub tak zwana aura, czyli wrażenie pulsującego światła w polu widzenia.


Ataki migreny kontroluje się poprzez unikanie czynników wywołujących ból głowy i zażywanie leków przeciwbólowych.


Bóle mięśni

Bóle ciała

Nadwyrężenia i urazy związane ze sportem wywołują reakcje zapalne, które potęgują ból. Odczuwają go jednak nie tylko sportowcy. Jest wiele codziennych sytuacji, które mogą spowodować ból mięśni, a w przypadku braku leczenia również ścięgien i więzadeł:

 • Niewłaściwa postawa: siedzenie w nieprawidłowej pozycji lub podnoszenie ciężkich rzeczy w nieodpowiedni sposób.
 • Powtarzanie pewnych ruchów: w pracy, w ogródku czy podczas korzystania z komputera.
 • Stres: skurcze mięśni mogą być spowodowane napięciem i stresem.
Ból pleców

Ból pleców

W kręgosłupie zarówno kręgi, mięśnie, jak i stawy stanowią skomplikowaną konstrukcję. Gdy choćby jeden z tych elementów ulegnie uszkodzeniu, pojawia się stan zapalny i ból.

Coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, a brak ruchu prowadzi do znacznego osłabienia mięśni. Jeżeli mięśnie są słabe, nie są w stanie odpowiednio zabezpieczyć kręgosłupa, powodując ucisk na nerwy, co skutkuje bólem. Ból z kolei powoduje dodatkowe napięcie mięśni, które prowadzi do jeszcze większego bólu, zwłaszcza pleców.


Jeżeli nerwy są podrażnione, ból pleców może rozszerzyć się na ręce, nogi lub głowę.

Zwalczanie bólu

Jedną z dostępnych metod leczenia bólu jest farmakoterapia. Metoda ta codziennie pomaga milionom ludzi walczyć z bólem. Nie jest to jednak jedyny sposób. Dowiedz się w jaki sposób możesz zapobiegać lub łagodzić niektóre rodzaje bólu.

Większość osób cierpiących na częste bóle głowy może odczuć poprawę, stosując jeden z wymienionych poniżej sposobów zwalczania bólu:

 • Zidentyfikuj czynniki wywołujące ból głowy. Może to być np. nieodpowiednia dieta, brak odpoczynku, zmiany hormonalne itp.

 • Zacznij od uregulowania swojego trybu życia. Pomoże Ci to uniknąć zakłóceń równowagi.

 • Naucz się technik relaksacyjnych, co zmniejszy poziom stresu na co dzień.

 • Kiedy środki niefarmakologiczne zawiodą i ból głowy nie minie, Aspirin® może Ci pomóc w łagodzeniu napięciowych i migrenowych bólów głowy. Jeżeli w ciągu 3-4 dni nie nastąpiła poprawa, należy skontaktować się z lekarzem.

Oto niektóre sposoby, które mogą pomóc uniknąć powstawania i utrzymywania się bólów mięśni i ciała:

 • Zawsze dostosowuj aktywność fizyczną do swoich możliwości i zwiększaj obciążenia stopniowo.

 • Przed rozpoczęciem ćwiczeń zrób rozgrzewkę. Powinna trwaćod10 do 15 minut. Może to być bieg lub chód w miejscu.

 • Wysypiaj się. Dobry sen w przyjaznym otoczeniu jest bardzo ważny.

 • Postaraj się ograniczyć stres, np. poprzez ćwiczenia oddechowe, medytację czy jogę.

 • Kiedy środki niefarmakologiczne zawiodą, Aspirin®, lek o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych może Ci pomóc.

Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc chronić Twój kręgosłup:

 • Podnosząc ciężkie przedmioty, nie pochylaj się, lecz ugnij kolana.

 • Nadwaga ma związek z bólami pleców, dlatego utrzymuj odpowiednią wagę.

 • Pozwól kręgosłupowi odpocząć, śpiąc na boku z ugiętymi kolanami. Głowę połóż na poduszce.

 • Ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w poprawie postawy, wzmacniając i rozciągając mięśnie.

 • Gdy pomimo Twoich starań ból kręgosłupa nie minie, możesz zażyć niesteroidowy lek przeciwzapalny, który pomoże Ci wrócić do codziennych zajęć. Przykładowe niesteroidowe leki przeciwbólowe to Ibuprofen, Naproksen, Diklofenak i Aspirin®

Reklama
top cold

Aspirin® Pro

Aspirin® Pro – lek zawiera kwas acetylosalicylowy. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne dlatego można go stosować w objawowym leczeniu gorączki i (lub) bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu  (np. bólu głowy, bólu zębów, bólu mięśni), dolegliwości towarzyszących przeziębieniu i grypie.

top cold

Aspirin® Musująca

Aspirin® Musująca – lek występuje w postaci łatwych w użyciu tabletek musujących i charakteryzuje się  działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Forma zbuforowana leku przyspiesza jego rozpuszczanie oraz jest łatwiejsza do przyjęcia od tabletek. Lek zawiera kwas acetylosalicylowy.

top cold

Aspirin® Effect

Aspirin® Effect – lek w postaci przyjemnych w smaku granulek bez cukru. Rozpuszczają się w ustach bez wody, przynosząc ulgę w bólach mięśni i ciała, a także w bólach głowy i gorączce. Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy.

Do gory